Бугарскиот претседател Румен Радев одговори на повиците за политички дијалог што претходно ги упати спикерот на Парламентот Цвета Карајанчева, пренесува агенцијата БГНЕС.

„Тие требаше да водат дијалог со луѓето, кога беше време. Тие стоеја арогантно, не одговарајќи на нивните потреби, сега е доцна за дијалог. Луѓето веќе не го сакаат тоа, изјави Радев за Бугарското национално радио.

На прашањето до кога ќе продолжат протестите тој одговори: „Додека паднат тие кои треба да си заминат“.