Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави денеска дека се во тек подготовките за посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Париз на 19 август.

Песков на прес-конференција рече дека тоа е еднодневна посета, пишува ТАСС.

Путин на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон во Париз ќе разговара за Украина и идниот формат на Нормандија, како и за билатералната соработка, економските врски и меѓународните проблеми.

извор: Makfax