Рускиот претседател Владимир Путин им порача на германските и француските колеги Ангела Меркел и Емануел Макрон дека секој обид на надворешните сили да интервенираат во политичката криза во Белорусија ќе биде контрапродуктивен, пренесува РТ.

Во двата одвоени телефонски повици денеска, иницирани од Берлин и Париз, Путин истакна дека вршењето надворешен притисок врз раководството во Минск е неприфатливо. Русија и Белорусија имаат официјални воени и политички сојузи, преку Организацијата за договори за колективна безбедност (ЦСТО), Евроазиската економска унија (ЕЕУ) и договорот за „државна унија“.

Според германската страна, канцеларката Меркел му рекла на Путин дека владата на Александар Лукашенко мора да престане да користи насилство против мирните демонстранти, да влезе во дијалог со опозицијата и веднаш да ги ослободи политичките затвореници.

Коментарите на Меркел дојдоа во време на разговори меѓу членките на ЕУ за тоа како да се реши ситуацијата во Белорусија. Министрите на ЕУ минатиот петок се договорија да изготват список на цели за нова рунда санкции, а политичарите во Полска и Литванија и други држави се залагаа за интервенции во различен степен.

„Двете страни темелно разговараа за ситуацијата во Белорусија по претседателските избори. Русија истакна дека странските обиди да се мешаат во домашните работи на земјата се неприфатливи и може дополнително да ги ескалираат тензиите. Беше изразена надеж дека ситуацијата ќе се подобри што е можно поскоро “,се вели во соопштението на Кремљ..

Подоцна следел разговорот со претседателот Макрон, на кој се разговарало и за Либија.

Белорусија е несомнено најблизок сојузник на Русија и е полноправна членка на двата сојузи во кои доминира Москва и кои служат како алтернативи за ЕУ ​​и НАТО во Европа – ЕЕУ и ЦТСО, како и договорот за „државна унија“.

За разлика од некои реторики од Западна Европа, се мери официјалниот одговор од Москва. Бројни руски експерти изразија став дека Кремљ би претпочитал ситуацијата во Белорусија да не стане нова геополитичка борба „Исток против Запад“.

Извештајот од Ројтерс во понеделникот со наслов „Лидерите на ЕУ да ги поддржуваат белоруските демонстранти, кажете ѝ на Русија да стои настрана“, ја зачуди Москва исто како и коментарите на Макрон, кој ја повика ЕУ да продолжи да се мобилизира на страната на антивладините демонстранти во Белорусија.

Ставот на францускиот претседател предизвика остра прекор од Москва, при што портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, праша кога ќе ја повика ЕУ да се мобилизира за поддршка на стотици илјади демонстранти на „Жолтите елеци“ во Франција.

извор: Makfax