Европската комисија го најави продолжувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово во недела, на 12 јули, кој беше прекинат во ноември 2018 година.

Портпаролот на Комисијата, Питер Стано, објави дека на 12 јули високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Џозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, ќе бидат домаќини на физичка средба на која ќе присуствуваат српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово беше прекинат во ноември 2018 година.

На состанокот во Брисел ќе претходи видеосамит, што се одржува в петок, во организација на Франција и Германија.

На самитот ќе присуствуваат францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка Ангела Меркел, високиот претставник Борел и лидерите на Србија и Косово, Вучиќ и Хоти.

извор: Makfax