Во една неодамнешна статија за MyRecipes, Кори Вилијамс наведува три главни причини зошто „кока-колата“ има подобар вкус кога се пие од стаклено шише, пишува BuzzFeed.

1. Пластичните шишиња и лименките побрзо ја губат карбонизацијата отколку стаклените шишиња

Карбонизацијата може да „избега” низ пластиката побрзо отколку низ стакло или алуминиум, и затоа пластичните шишиња се најлошиот избор за одржување на меурчињата во „кока-кола“.

2. Хемикалии кои се користат во пластични шишиња и во лименки ќе влијаат на вкусот на „кока-колата“

Но, како што пишува „Бизнис инсајдер“, „додека конзервите и пластичните шишиња содржат хемикалии кои веројатно не сакате да ги консумирате во големи количини, совршено се безбедни за да пиете од нив.”

View this post on Instagram

Uživam u savršenom trenutku! ?

A post shared by Coca-Cola Srbija (@cocacolasrbija) on

3. Стаклото нема да го промени вкусот на „кока-кола“ како пластиката или алуминиумот

„Стаклените шишиња се прилично едноставни и не содржат други хемиски состојки освен стакло, така што во нив нема ништо што навистина може да го промени вкусот на „кока-колата“.

извор: Makfax