Ако сте меѓу оние кои имаат вопсаление на грлото или крајниците, постои лек кој го лекува сето тоа за само 4 часа.

Рецепт:

80 грама семки од резен да се помешаат со 20 милилитри вода и да се варат 15 минути. Откако ќе добиете густа смеса, процедете ја и додајте 50милилитри вода, па варете додека не зоврие. Тргнете ја смесата од оган и додадете една лажица ракија.

Од овој рецепт конзумирајте на секои 30 минути. По два часа болката ќе се повлече, а по 4 часа ќе исчезне.