Ибрахимовиќ (33) во 2009 година стигна во Барселона, но веќе наредната сезона замина да игра како позајмен играч во Милан , а потоа во 2012 година премина во Пари Сен Жермен, кадеи гра и ден денеска.

Ибра во летото 2010 година сакаше да си замине од Барселона и затоа моравме да го позајмиме на Милан. Неговиот менаџер Мино Рајола , тогаш ми рече дека Златан толку многу не може да го поднесе Пеп и дека за малку не го претепал, изјави Бартомеу.

Ибрахимовиќ за Басра постигна 22 гола ма 46 натрпевари.