Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез и неколку владини министри влегоа во самоизолација откако беа во контакт со службено лице заразено со коронавирус, соопшти денеска аргентинската влада.

Фернандез е тестиран негативен, но тој сепак ќе остане во самоизолација, се вели во соопштението.

Се додава дека министрите за внатрешни и надворешни работи, како и министерот за родова еднаквост, сè уште ги чекаат резултатите од тестот, пренесува „Ројтерс“.

Претседателот и министрите беа на состанок со секретарот на Претседателството за стратешки прашања, Густав Белис, кој беше позитивно тестиран.

Аргентина е меѓу најтешко погодените земји од коронавирус, со 1,27 милиони заразени и 34.531 смртни случаи.

извор: Makfax