x

Прекинато првенството во Данска, ќе има нов шампион и тимови кои ќе испаднат

Откако многу првенства во Светот се суспендирани поради коронавирусот, истиот епилог се случува и во Данска.

Министерството за спорт одлучи да го прекине ракометното првенство, но Лигата ќе добие првак, а ќе има и тимови кои ќе испаднат.

Тоа не е во согласност на правилата, каде што во неколку првенства беше прогласен шампион, но немаше испаѓања. Но, Данска се реши на еден поинаков чекор.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата