Нов Зеланд денеска ја запиша својата прва жртва на коронавирус, објави министерот за здравство Ешли Блумфилд.

Почина жена во седумдесеттите години, на која првично и беше дијагностицирана грип.

Бројот на заразени со коронавирус во Нов Зеланд се зголеми за 63 случаи во последните 24 часа, сега во вкупно 514.

извор: Makfax