Првиот случај на новиот коронавирус е потврден во Млата, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Пациентот е 12-годишно девојче кое во се вратило од Италија во вторникот.

Светската здравствена организација соопшти дека речиси 100.000 луѓе ширум светот заболеле од коронавирусот.

извор: Makfax