По речиси два месеци во Словенија е забележан првиот смртен случај на лице заразено со Ковид-19. Во Словенија починале вкупно 112 пациенти. Шест од 480 тестирани во последните 24 часа се позитивни на вирусот  во Словенија, јавува агенцијата СТА.

18 лица се хоспитализирани, но нема пациенти на интензивна нега.

Инфицирани се вкупно 1.946 лица, а тестирани се 120.536.

извор: Makfax