Доколку еден од членовите на семејството на Иван Д. од околината на Лесковац не му избегаше на напаѓачот кој синоќа упадна на семејниот собир во пресрет на Денот на Свети Никола и повикаше полиција, кој знае како гневниот Срѓан Ф. (54) ќе го завршеше својот напад.

Мотивот за синоќешниот инцидент во кој неколку лица беа повредени се случил во семејната куќа на Иван Д, откако Срѓан упаднал со молба да му ги врати парите што претходно му ги позајмил, а се работи за наводно во износ од 10.000 евра.

Некои белградски медиуми објавија дека напаѓачот држел бомба во раката за време на упадот, но по се изгледа дека оваа информација не е точна.

Напаѓачот не поштеди никого, па во бес ги претепа и оштетениот и неговиот син, сопруга, татко и мајка, која е со посебни потреби и во инвалидска количка, и која ја исфрлил од инвалидска количка.

Целото семејство е пренесено во Ургентниот центар со полесни повреди, а по укажаната помош биле пуштени дома, потврди за Курир директорот на Општата болница Лесковац, Небојша Димитријевиќ.

Белградските медиуми претходно објавија дека истрагата ја води Основното јавно обвинителство и дека Срѓан Ф. е притворен 48 часа.

Уапсен е под сомнение дека сторил кривични дела присила и лихварство, соопшти полицијата.

Полицијата не сакаше да даде повеќе детали од истрагата и за конкретниот настан за кој се товари С.Ф., како што рекоа, бидејќи осомничениот сè уште не е испрашуван.