x

По примерот на Баерн: Досегашниот помошник Терзиќ ќе ја води Борусија Дортмунд

terzic

Лусиен Фавре денеска стана „екс“ на клупата на Борусија Дортмунд. Искусниот швајцарски стручњак доби отказ од клупата, по вчерашниот пораз од Штугарт со 1:5.

Борусија веднаш назначи нов тренер на клупата, и тоа во името на младиот Един Терзиќ. Овој човек е анонимус во фудбалот во Германија, затоа што досега бил само помошник, меѓу кои и на Фавре во Борусија.

Терзиќ бил најпрво помошник на младите категории на Борусија Дортмунд, потоа и на Бешикташ и на Вест Хем кога овие два тима ги водеше Славен Билиќ. Беше асистент и на Фавре. Има само 38 години, и ја доби довербата до крајот на годината да ја води екипата.

Борусија го следи примерот со Баерн, кој го назначи Ханс Флик на местото на тогаш Нико Ковач, и тој направи „бум“ во тимот на „Баварците“.

Терзиќ е роден во Германија, целата играчка и тренерска кариера ја минува таму, но има потекло од БиХ. Од 2018 има про лиценца на УЕФА. Еве му шанса да покаже што знае.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата