Италијанскиот режисер Бернардо Бертолучи почина nа 77 години.

Бернардо Бертолучи е познат по филмовите Конформист (1970), Последното танго во Париз (1972), Дваесеттиот век (1976), Последниот кинески цар (1987), Малиот Буда (1993), Украдена убавина (1996).

Во 1987 година, италијанскиот режисер доби девет Оскари за „Последниот император”, филм кој спаѓа во еден од петте филмови што ги поседува Република Кина.

Тој е еден од најголемите италијански режисери на својата генерација, а успеа и во Европа и во Холивуд,  добитник е и на почесна награда на Канскиот фестивалот во 2011 година.

Бернардо Бертолучи е роден во италијанскиот град Парма, а почина во својот дом во Рим по многугодишна борба со рак, пишуваат италијанските медиуми.

 

извор: Makfax