x

Почина легендарниот возач на Формула 1

Еден од најдобрите возачи на Формула 1 во историјата, анличанецот сер Стирлинг Мос почина во на 91. Годишна возраст.

Важи за убедливо најдобриот возач во Формула 1, кој никогаш не освоил титула. Победил на 16 од 66 трки на кои се појавил, а исто така е првиот Англичанец кој победил на домашен терен, на патеката во Ејнтриј.

Прогласен е за спортска личност на годината во 1961 година од страна на ББЦ, а четирипати беше втор во најдобриот автомобилистички шанмпионат на светот.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата