x

Почина Дејвид Штерн, поранешниот комесар на НБА

Дејвид Штерн, поранешниот комесар на НБА лигата, почина денеска на 77-годишна возраст во Њујорк, каде што беше роден.

Штерн имаше мозочен удар на 12 декември, и беше хоспитализиран.

Тој беше комесар на НБА од 1984 до 2014 година, или цели 30 години. Во текот на својот мандар, воведе многу новитети во американската кошаркарска лига. Штерн беше најзаслужен за воведување на женската НБА.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата