Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, објави дека е постигнат договор со Демократскиот сојуз на Косово за формирање нова заедничка влада, која ќе ја води потпретседтелот на Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти, јави МИА од Приштина.

По денешната средба со Иса Мустафа, одржана во Собранието на Косово, Харадинај објави дека Алијансата за иднината на Косово во кабинетот на Хоти ќе има 4 министри и 1 вицепремиер, а Демократскиот сојуз на Косово ќе ги води ресорите надворешни работи, образование, правда и економски развој.

Извор: АлсатМ