Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција, а според првичните податоци нема повредени ниту поголеми штети.
        
Атинскиот геодинамичен институт соопшти дека земјотресот се почувствувал во 18.08 часот, на 30 километри западно од градот Агринио, на длабочина од 28 километри.
        
Грција се протега на активна сеизмичка област и земјотреси со ваква јачина се честа појава.