x

Покрената кривична постапка против Џани Инфантино

infantino111111111

Швајцарскиот специјален обвинител, покрена кривична постапка против претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Покрај него, кривична постапка е покрената и против Михаел Лаубер, главниот обвинител на Швајцарија. Причината била нивниот состанок. Лаубер веќе понудил оставка.

Инфантино за претседател на ФИФА е избран од 2016 година.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата