x

Познат српски тренер: Ќе умрев од мака кога видов дека Македонија се пласира на ЕП

dragoslav-stepanovic-1024x576

Познатиот српски тренер, искусниот Драгослав Степановиќ, ја коментираше репрезентацијата на Србија што не успеа да се пласира на ЕП. Тој рече дека „ќе умре од мака“ што Македонија обезбеди учество, а Србија не.

„Едноставно Србија со Шкотска требаше да игра ризикува. Но, тоа кај Тумбаковиќ не е можно. Одигравме плашливо. Се изгуби култот на репрезентацијата. Погледнете ги Хрватите. Тие гинат кога играат за репрезентација. Или кога видов дека Македонија помина, сакав да умрам од мака. Земја од 2 милиони жители. Нормално, им честитам од срце. А, каде сме ние?“, рече Степановиќ.

Степановиќ во минатото ги водеше тимовите на Ајнтрахт Франкфурт и Баер Леверкузен, а беше и во некои други германски тимови. Како играч беше дел од неколку клубови меѓу кои Манчестер Сити, Ајнтрахт и Црвена Звезда.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата