Челниците на Каршијака најавуваат составување на силен тим,особено откако им беше соопштено дека во новата сезона ќе се натпреваруваат во Евролигата.

Покрај Каршијака, вајлд-карти од страна на раководството на Евролигата добија и германскиот вицепрвак Баерн Минхен, потоа турскиот претставник Дарушафака, како и руската екипа Химки и францускиот Стразбур.