Потребно:
600 гр. мелено месо
4 јајца
100 мл газирана вода
4 лажици брашно
2 лажици масло
1/2 кесичка прашок за печиво
Половина главица кромид
2 чешниња лук
Сол,бибер и мешан сув зачин по вкус
Масло за јадење
Подготовка:
Сите состојки стваете ги во сад и убаво промешајте за да се добие хомогена смеса. Оставете половина часа или повеќе во фрижидер. Со мало кафено лажиче од смесата правете уштипци и ставајте да се пржи на загреано масло. Пржете ги од сите страни, а потоа извадете ги на салафетка да се исцеди вишокот од маснотии.Послужете ги топли со салата.