Состојки:

– 3 јајца

– 250 г. брашно (половина мазно и половина остро)

– 350 мл. млако

– 1 чаша минеларлна вода

– малку сол

– 2 лажички масло

Подготовка:

Пенасто изматете ги целите јајца, измешајте ги додека не добиете густа хомогена смеса, додадете ги маслото и млекото и измешајте. Потоа со непрекинато мешање сипете го брашното додека не ја потрошите зададената мерка, па додадете сол.

Доколку ви изгледа смесата густа, разредете ја со минерална вода.