Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, Гостивар-2, Гевгелија-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Валандово-1, Свети Николе-2, Ресен-2, Неготино-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3701, бројката на оздравени пациенти е 1694, на починати е 171, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1836. По завршени епидемиолошки анкети и евидентиран еден контролен резулатат, последната дистрибуција по градови е следна:

•       Скопје 1676, активни 1040
•       Куманово 620, активни 202
•       Дебар 56, активни 5
•       Штип 232, активни 192
•       Прилеп 226, активни 25
•       Тетово 336, активни 165
•       Струга 115, активни 39
•       Велес 149, активни 28
•       Битола 30, активни 3
•       Охрид 55, активни 38
•       Кавадарци 6, активни 1
•       Гостивар 56, активни 33
•       Гевгелија 7, активни 3
•       Струмица 7, активни 4
•       Крива Паланка 8, активни 2
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 3, активни 0
•       Кочани 54, активни 23
•       Пробиштип 11, активни 9
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 3, активни 1
•       Пехчево 3, активни 0
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 4, активни 3
•       Виница 3, активни 1
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 3, активни 1
•       Свети Николе 7, активни 6
•       Кичево 3, активни 1
•       Ресен 3, активни 3
•       Неготино 17, активни 8 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)