ПМФЛ – 17.КОЛО: Илиќ ги честеше “лавовите“ бод, Шкендија и официјално е есенски шампион!

vardar-gjorche-2

Вардар место убедливо да слави со Македонија ЃП, имаше 2:0 на полувремето, на крај извади само бод, и тоа благодарение на киксовите на голманот Илиќ кој ги честеше гостите за 2:2. Ова е епилогот од најинтересниот меч попладнево од 17.коло во ПМФЛ. Шкендија ја победи А. Пандев во Струмица со 1:0 со голот на Елези и сега официјално е есенски првак.

Борец по тие 2:0 од првиопт дел рутнитирано играше во вториот дел против Силекс и освои големи три бода. Пелистер конечно победи, и тоа со голот на Талевски во финипот против Беласица со 1:0.

Струга ТЛ со голот на Јахја во 87.минута успеа да го победи Работнички, на крајот беше 2:1 за стружани.