x

„Плачев, па повраќав, на крајот го победив Ѓоковиќ“

Швајцарскиот тенисер, Стен Вавринка се присети на финалето УС Опен 2016 година против Новак Ѓоковиќ. Овој дуел го доби со 3-1 и стигна до третата гренд-слем титула.

„Бев многу нервозен, имав 31 година, мислев дека ова ќе биде последна шанса да дојдам до уште некоја гренд-слем титулата. Загревањето тргна лошо, имаше многу ветер, бев под тензија, во лошо расположение. Пет минути пред стартот бев нервозен, плачев, па дури и повраќав“, призна Вавринка, кој токму на овој турнир го ја освои последната гренд-слем титула.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата