Бикини од слонова коска што го носеше Урсула Андрес во првиот филм за Џејмс Бонд се појавува на аукција во Лос Анџелес и се проценува дека може да се продаде за до 500 000 американски долари, објави оваа недела аукциската куќа „Профили во историјата“.

Андрес, која ја играше Хани Рајдер во филмот од 1962 година и беше прва девојка на Бонд, меѓу останатото остана запаметена по сцената во која излезе од океанот во бикини, држејќи школка додека футролата за ножот и е на колковите.

„Се смета дека е најпознатото бикини во светот“, рече Брајан Ченс од аукциската куќа.

„Тоа е една од најнезаборавните сцени во целата серија Бонд“, истакна тој.

„Таа помогна бикините да станат мејнстрим и го започна целиот феномен на девојка Бонд“, додаде тој.

Андрес го продаде бикинито на аукција во Лондон во 2001 година.

Другите предмети вклучуваат пижами на Роџер Мур со монограм од филмот Live and Let Die (проценет од 10.000 до 15.000 УСД); и сива јакна со потпис што ја носеше негативецот Ернст Блофелд во филмот „Дијамантите се засекогаш“ (од 20 000 до 30 000 УСД).

Аукцијата ќе се одржи на Интернет и во Лос Анџелес на 12 и 13 ноември.

Пристигнувањето во кината на новиот филм за Бонд, „Нема време за умирање“, беше преместено минатата недела од ноември во април следната година.