Палестинското раководство жестоко ја критикуваше планираната посета на американскиот државен секретар Мајк Помпео во еврејска населба на Западниот брег за време на неговата посета на Израел следната недела како провокација, пренесува „Џерусалем пост“.

Тие додадоа дека станува збор за чин на агресија што докажува дека САД се соучесници во окупацијата.

„Тоа е провокација против палестинскиот народ и неговото раководство“, рече во неделата Набил Абу Рудаине, портпаролот на претседателот на Палестинската самоуправа Махмуд Абас.

„Ова е опасен преседан што го потврдува бесрамното непочитување на меѓународната резолуција од страна на оваа администрација. Израел се обидува да извлече корист од неограничената поддршка на сегашната администрација на САД, која му ја обезбеди целата можна поддршка за проширување на населбата и заземање на повеќе палестински територии “, рече Абу Рудаине.

Планираната посета на Помпео на населбата Псагот, северно од Ерусалим, значи дека оваа американска администрација стана основен партнер во окупацијата на палестинските земји. Ниту оваа посета ниту каква било поддршка на САД за израелските населби на палестинските територии не можат да им дадат легитимитет на населбите или да го променат фактот дека тие се осудени на пропаст, заклучи Абу Рудаине.

Терминот „палестински територии“ е погрешно именување бидејќи не постои држава Палестина, ниту пак постоела во минатото. Израел го зазеде Западниот брег од јорданската окупација во одбранбената Шестдневна војна во 1967 година.

Махмуд Алул, заменик претседател на владејачката фракција Фатах, рече дека планираната посета, иако не е изненадувачка, уште еднаш докажува дека администрацијата на Трамп е соучесник во окупацијата и се обидува да ги легализира населбите.

Премиерот на Палестинската самоуправа, Мохамед Штајех, исто така го осуди потегот на Помпео како јаден и ги повтори коментарите на Алул и Абу Рудаине, велејќи:

„Овој опасен преседан ги легализира населбите и претставува удар врз меѓународниот легитимитет и резолуциит на ОН“.

Терористичката група Хамас, која владее со Газа, го критикуваше Помпео поради новата американска агресија против Палестинците и Арапите. Палестинската терористичка група Исламски џихад соопшти дека посетата го потенцира непочитувањето на сите меѓународни закони и конвенции од страна на администрацијата на Трамп.

Официјалната претставничка на ПЛО, Ханан Ашрави, објави на Твитер:

„Слушајте многу внимателно @SecPompeo: Нема втор мандат за Трамп, американскиот народ. Нема веќе второ доаѓање за вас во Палестина, палестинскиот народ. Нема втора шанса за воените злосторници. Сега земете си го вашиот страствен интензитет и вратете се дома!“ напиша таа.

Ова ќе биде првпат американски државен секретар да оствари официјална државна посета на израелска населба и да означи драматично заминување од американската политика, која до администрацијата на Трамп ги назначуваше Западниот брег и Голанската висорамнина како „окупирани територии “.

Во јануари Помпео го осуди долгогодишното правно мислење на Стејт департментот, со кое еврејските населби на Западниот Брег беа прогласени за кршење на меѓународното право. Месеци порано тој издаде поумерена декларација, во која се наведува дека САД повеќе не ги признаваат израелските населби како неконзистентни со меѓународното право.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека посетата на Помпео на Израел, која ќе трае три дена, ќе претставува еден вид посета на наследство за да се потенцираат клучните одлуки за политиката што ги донесе администрацијата на Трамп во однос на Израел.

За време на својата посета, Помпео ќе ја посети и Голанската Висорамнина. Во март минатата година претседателот Доналд Трамп објави дека САД ќе го признаат израелскиот суверенитет над стратешкото плато. Израелската влада одговори со најава за основање нов град наречен „Трамп хајтс“.

Помпео во минатото отстапи од американската политика обраќајќи се на Националната конвенција на републиканците од Ерусалим. Тој исто така стана првиот врвен американски дипломат, кој оствари официјална посета на Западниот ѕид во Ерусалим.

извор: Makfax