САД, како поранешен хегемон на меѓународната сцена, тешко се прилагодуваат на реалноста на мултиполарниот свет, вели портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тоа резултира со колапс на меѓународните институции, додаде тој.

Во интервју за телевизијата РТ, Песков предупреди дека не треба да се фокусира само на руско-американските односи и повика на поширок поглед на ситуацијата, особено на фактот дека светот е во процес на транзиција, пренесува ТАСС.

извор: Makfax