Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, рече дека по состанокот со претседателот на Србија Александар Вучиќ и директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓурић, српската листа ќе излезе од владата на привремените институции на Косово. Тој објави дека на 20 април, т.е. на петта година од потпишувањето на Бриселскиот договор ќе биде формирана Заедница на српски општини.

“Ние знаеме дека тие ќе се обединат, но и ние ќе се обединиме. Нема да не уплашат, остануваме долу со своите семејства, ќе ги заштитиме своите домови, нема да ме избркаат од тие простори”, рече Ракиќ на прес конференција.

Тој ги повикува “сите Срби кои Албанците ги повикуваат да бидат дел од некоја Косовска армија да не прават тоа”.

“Немојте да подлегнувате, немојте да бидеме волци еден против друг, бидејќи ќе дојде ситуација да удриме брат на брат”, рече Ракиќ.

Марко Ѓуриќ, кој се појави на конференцијата за медиумите со преврски на рацете, рече дека албанските специјалци во Косово сакале да ја понижат Србија и српскиот народ “водејќи го како пес и го влечеле како трофеј по земјата”.

“Пробуваа да ме понижат, освен ударите ми ја спуштија главата на колена, се обидуваа да ме застрашата со тоа што ми вперија калашљиков, еден од нив држеше нож и викаше Алал Акбар и слично”, наведе Ѓуриќ.

Тој рече дека кога го извлекле од транспортерот, го носеле низ главните улици и го ставиле во подрум.

“Да немаше еден повик од Белград, сосема е јасно дека насилството и теророт ќе продолжат”, рече Ѓуриќ.

На прашањето на новинарот Ѓуриќ рече дека “не може да зборува за деталите на тој повик”.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=1EIDfLyumd8 autoplay:0]

Тој потврди дека се лажни информациите дека не го почитувал договорот за влез во Косово. и согласно договорот, известени биле за одржување на средбата во Косовска Митровица.

Ѓуриќ рече дека албанските сепаратисти во Приштина, со очигледна поддршка на некои меѓународни западни кругови, ги нападнаа нашите во северно Косово и Метохија со јасна цел да го заземат Северно Косово. Косовска Митровица беше полна со војници и припадници на меѓународни мисии.

“Потполно сум сигурен дека се се случи со експлицитна поддршка на меѓународни претставници. Некој сакаше да ја поткопа секоја можност за дијалог “, рече Ѓуриќ.

На денешното писмо во Брисел, во текот на техничкиот дијалог, беше видливо “бахто, безобразно и многу опасно однесување на албанската страна”.

По нападот и инцидентите во Косовска Митровица, Српската листа изјави дека раководството одржало ургентна средба на која се приклучиле на иницијативата за напуштање на владата во Приштина.

Ѓуриќ беше уапсен вчера во Северна Митровица., а по изведувањето пред судијата, тој е избркан од Косово.

Aпсењето беше придружено со изјавата на првиот заменик на премиерот и министер за надворешни работи на Косово Беџетот Пацоли, дека на Ѓуриќ и министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, не им е дозволено да влезат во Косово, бидејќи, како што наведоа, поттикнуваат антипатии.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа, по состанокот на Советот за национална безбедност, изјави дека Србија ги почитува сите билатерални договори и сите меѓународни акти за испраќање на известувањето за посетата на Ѓурић на Косово и Метохија.