Уште откако Италија прогласи карантин за да се спречи ширењето на новиот коронавирус, а слични мерки се воведени во Ватикан, сепак, папата Франциско се чини дека не ги почитува правилата на социјално растојание, туку и натаму ги прима гостите и се ракува со нив.

„Ниту папата, ниту неговите блиски соработници не носат маски“, рече Марио Галгано, уредник на „Ватикан њуз“.

Чуварите на папата – швајцарската стража сепак го почитуваат пропишаното растојание, пренесува „Индекс“.

Многумина се загрижени дека коронавирусот можеби се шири во Ватикан, а повеќето од неговите жители се постари и мажи.

„Не сакам да кревам паника, но според мене ќе биде многу побезбедно папата Франциско да разговара со посетителите зад стаклена преграда со микрофон, како на пример во некои банки сега“, рече новинарот и писател Марко Полити.
Тој додаде дека знаел дека му е страшно што не може да комуницира директно и слободно со луѓето.

Папата (83) неодамна изјави дека се чувствува како во кафез.

На 83-годишна возраст, тој е генерално во добра здравствена состојба, но кога бил млад, дел од белите дробови му беа отстранети и би било многу опасно да се зарази коронавирус.

Досега се пријавени шест лица заразени со коронавирус во Ватикан, вклучително и монсињорот кој живее во истата зграда како и папата,  во домот на Света Марта.

извор: Makfax