Најмалку тројца пакистанци и петмина индиски војници загинаа во прекугранична размена на оган во Кашмир, соопштија пакистанските власти.

Ова е најголем број загинати војници во две армии оваа година, пренесува Ројтерс.
        
Војниците загинаа во период на засилени тензии, откако Индија го укина специјалниот статус на Кашмир, регион на кој има право и Пакистан.

извор: Makfax