Една стара поговорка вели: „Никогаш не ја суди книгата според корицата.“ Сме ја слушнале илјада пати, но вреди да се повтори уште еднаш. Секој хороскопски знак е осудуван, а ова се најголемите заблуди и предрасуди за хороскопските знаци.

Овен

Иако можеби изгледате како бесна и лута личност, вие сте всушност многу приземни и неверојатно трпеливи.

Бик

Ве сметаат за тврдоглава личност, но вие сте всушност одлични во слушање други луѓе и разбирање и на нивните и на вашите сопствени чувства.

Близнаци

Не се залажувате, иако некои може да ја доживеат вашата возбуда на тој начин. Сакате забава и ја мразите драмата.

Рак

Вие сте многу емотивни, па затоа луѓето мислат дека сте премногу чувствителни. Иако имате огромно срце за другите, вие исто така знаете како да се грижите за себе кога е потребно.

Лав

Не сте суетни, иако уживате да бидете во центарот на вниманието. Всушност, вие сте знак кој секогаш ги става другите пред вас.

Девица

Вас погрешно ве сметаат за личност критична кон другите, но на крајот на денот сте подготвени да си поминете убаво.

Вага

Далеку од тоа дека сте слаб противник и брзо се предавате, напротив, немате проблем да застанете и да се борите за другите без размислување.

Шкорпија

Не сте толку посесивни како што луѓето ве гледаат. Така се однесувате затоа што сте заштитнички настроени кон вашето семејство и најблиските. Вие би сториле сè за нив.

Стрелец

Изгледате како оптимистички знак, но како и сите други, знаете да се изгубите во сопствените мисли и да размислувате премногу за сè.

Јарец

Обично сте многу искрени и не сте личност склона кон глупости, но голема предрасуда е да мислите дека не знаете да се забавувате. Имате одлична смисла за хумор и знаете како да ја ослободите својата дива страна.

Водолија

Вие не сте бездушни како што мислат некои. Кога ќе пронајдете некој достоен за вашата љубов, ќе негувате незамисливи чувства кон нив

Риба

Се однесувате како повлечена, интровертна личност, која ги оттурнува луѓето од вас, но всушност го цените времето кога сте сами со своите мисли.