Претпладне ќе има умерена до значителна облачност, а по котлините ќе биде магливо. Околу пладне и попладне облачноста ќе се намали, а маглата ќе ослабе. Во западните делови и во повисоките планински подрачја претежно сончево преку целиот ден. Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 18 степени.

Во Скопје ќе биде магливо и со значителна ниска облачност, која околу пладне и попладне ќе се намали. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

извор: Makfax