Времето денеска ќе биде променливо облачно, по котлините магливо. Преку денот облачноста ќе се зголемува, а во вечерните часови ќе има појава на повремен дожд кој ќе продолжи и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 17 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде со слаба магла и ниска облачност и повремени сончеви периоди. Попладне ќе биде значително облачно, а од вечерните часови со услови за повремен дожд. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

 

извор: Makfax