Видео на кое се гледа обесено куче обесено на јаже, без знаци на живот, на улицата Детски батаљон во Обреновац, во близина на ромската населба, вознемири многу од граѓаните. Видеото за миг почна да се шири на социјалните мрежи.

Иако од Министерството за внатрешни работи потврдија дека полицискиот тим излегол на терен и спроведе истрага, сепак не е познато дали несреќното животно прво било убиено, а потоа обесено или завршило со јаже околу вратот, закачено на ѕидот од зградата.

– Полициската администрација во Обреновац доби извештај од граѓани на 5 септември, кога беше спроведена истрага. За целиот случај беше информиран заменик-јавниот обвинител во Обреновац, кој нареди кривична пријава против Н.Н. лица – велат, за „Новости“ од Министерството за внатрешни работи.

Претседателот на ГО Обреновац, Мирослав Шушковиќ, рече дека бил информиран за бесењето на кучето и дека самиот тој бил згрозен од овој чин.

– Ние, како локална самоуправа, најостро го осудуваме ова дело, бараме од полицијата да го третира овој случај како да е убиен човек. Апелираме до властите што побрзо да ги идентификуваат сторителите на ова убиство – вели Цучковиќ.

„Кефо зоте“

По убиството на куче во 2018 година во Обреновац, полицијата уапси девојка К.П. (24) и младо момче М.Ш. (21) поради сомневање дека ритуално го убиле кучето и го пренесувале чинот во живо на социјалните мрежи. Според некои тврдења, сектата „Кефо зоте“ нуди жртви на кучиња и мачки, кои претходно ги злоупотребила. Сектата наводно има идеологија на космичка енергија, што се „постигнува“ со ритуални убиства и тортура врз послабите.

Овој монструозен чин ги шокираше граѓаните и ги потсети на секташкиот ритуал на крајот на 2018 година, при што, исто така, на територијата на Обреновац, едно куче беше мачено и убиено. Потоа, на социјалните мрежи кружеше видео на кое се гледаше како еден млад човек прободува куче и постојано повторува два збора – „кефо зоте“, што неговите сограѓани тогаш ги поврзуваа со секташки ритуали. Поради тоа, граѓаните на Обреновац сега се плашат со причина, бидејќи се загрижени дека активностите на сектата не престануваат во оваа приградска општина.

Видеото можете да го погледнете КЛИКНЕТЕ ОВДЕ!