Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55,  Дебар-1, Штип-14, Прилеп-45, Тетово-40, Струга-32, Велес-29, Битола-67, Охрид-40, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-4, Берово-1,  Валандово-1, Виница-5, Делчево-3,  Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-22. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти од: Скопје-279, Куманово-43, Дебар-6, Штип-42, Прилеп-32, Тетово-79, Велес-35, Битола-65, Охрид-1, Кавадарци-15, Гостивар-49, Гевгелија-14,  Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-12, Кочани-25, Пробиштип-13, Демир Хисар-6, Македонски Брод-1, Берово-6, Валандово-5, Кратово-10, Свети Николе-3, Кичево-36, Ресен-10, Неготино-11.

Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64г), двајца од Куманово (76 и 67г), еден од Дебар (71г), двајца од Штип (62 и 67г), двајца од Прилеп (78 и 78г), двајца од Тетово (72 и 76г), двајца од Велес (78 и 78г), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67г), три од Охрид (65, 78 и 78г), еден пациент од Кавадарци (72г), еден од Гевгелија (56г), тројца од Кичево (47, 68 и 53г) и еден пациент од Неготино (74г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката на оздравени пациенти е 28646, на починати е 1376, а бројот на активни случаи изнесува 18591. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 21347, активни 8826

• Куманово 3158, активни 902

• Дебар 419, активни 96

• Штип 2213, активни 479

• Прилеп 2226, активни 891

• Тетово 3222, активни 992

• Струга 1129, активни 321

• Велес 1498, активни 754

• Битола 1447, активни 728

• Охрид 1197, активни 522

• Кавадарци 910, активни 403

• Гостивар 1810, активни 578

• Гевгелија 583, активни 216 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 107 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1390, активни 609

• Крива Паланка 345, активни 110

• Радовиш 350, активни 122

• Крушево 74, активни 43

• Кочани 1034, активни 298

• Пробиштип 297, активни 84

• Демир Хисар 152, активни 67

• Македонски Брод 131, активни 26

• Пехчево 87, активни 26

• Берово 286, активни 72

• Валандово 143, активни 45

• Виница 292, активни 138

• Делчево 357, активни 172 (90 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 128, активни 72

• Свети Николе 676, активни 205

• Кичево 983, активни 420

• Ресен 352, активни 128

• Неготино 377, активни 246 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2930 теста се преку: ИЈЗ-595, ЦЈЗ Скопје-78, Авицена-285, Биотек-400, МАНУ -284, Жан Митрев (Филип Втори)-378, Систина со PCR метода -333, лабораторија Лаор –71, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-79, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-47, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -304, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 296.802 тестирања на Ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 547

• Гази Баба – 1260

• Аеродром -1319

• Карпош – 1128

• Центар – 1097

• Кисела Вода – 1077

• Ѓорче Петров – 725

• Бутел – 471

• Шуто Оризари – 150

• Студеничани – 40

• Сарај – 120

• Арачиново -29

• Илинден – 219

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 100

• Петровец –97

• Зелениково -55

• Странец – 150

• Нераспределен- 179