x

Нов формат на одбојкарската Лига на Шампиони

00857795

Европската одбојкарска федерација (ЦЕВ) донесе одлука во врска со новиот формат на играње на Лигата на Шампионите, а истата предизвика многу негативни коментари.

Променисе се состојат во фактот што сега на поинаков начин ќе се влегува во групната фаза од ова натпреварување. Имено, клубовите за да станат дел од групната фаза, сега ќе мора да одиграат 12 мечеви, а не како досега 4 или пак максимум 6.

18 екипи ќе се поделат во три групи, и првопласираните две ќе одат понатаму. Шесте екиипи ќе бидат разделени во две групи со домаќин, а победниците одат во следната четврта фаза од натпреварувањето.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата