Одвојте малку време во текот на викендот за да подготвите еден или можеби 4 ролати во сите вкусови, на кои нема да одолеете.

Се подготвуваат едноставно, со домашно или готово тесто, се полнат, печат и сечат.

Кој ви е омилен вкус?

Прв начин

 • 500g пица тесто
 • 250g бешамел сос
 • 20 парчиња кашкавал
 • 15 парчиња салама

Наредете ги состојките, замотајте го тестото, исечете на кругови и наредете ги во плех. Печете на загреана тава, намачкана со масло, 180˚С 30 минути.

Втор начин

 • 500g пица тесто
 • 750g мелено месо
 • 1 кромид
 • Доматен сос, лук во прав, бибер, сол

Измешајте ги состојките со месото и пропржете, па потоа наредете ја смесата, замотајте го тестото, исечете на кругови и наредете ги во плех. Печете на загреана тава, намачкана со масло, 180˚С 30 минути.

Трет начин

 • 500g пица тесто
 • 125g ситно сечкано пилешко месо
 • 180g пиперки, сечкани
 • Доматен сос
 • Зачини
 • 100g рендан кашкавал

Измешајте ги месото, пиперките, зачинот и доматниот сос. На тестото наредете рендан кашкавал, а потоа измешаната смеса. Замотајте го тестото, исечете на кругови и наредете ги во плех. Печете на загреана тава, намачкана со масло, 180˚С 30 минути.

Четврти начин

 • 500g пица тесто
 • 125g ситно сечкано месо
 • 200g песто
 • 75g рендан пармезан
 • Кашкавал 12 парчиња (или колку е потребно за цело тесто)

Измешајте го месото со песто сосот и додадете рендан пармезан. На тестото наредете парчиња кашкавал, а одозгора смесата. Замотајте го тестото, исечете на кругови и наредете ги во плех. Печете на загреана тава, намачкана со масло, 180˚С 30 минути.