Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-96, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-8, Тетово-15, Струга-3, Велес-5, Битола-8, Охрид-2, Кавадарци-6, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-11, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-17, Пехчево-1, Берово-10, Валандово-3, Виница-1, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти од: Скопје-33, Куманово-10, Штип-2, Прилеп-5, Тетово-13, Велес-2, Битола-3, Кавадарци-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-6, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Берово-1, Виница-1, Свети Николе-3, Кичево-2, Ресен-4.

Во болнички услови се починати 6 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 71 и 83г), по еден од Прилеп (78г), Тетово (63г) и Битола (59г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18363, бројката на оздравени пациенти е 15164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2450. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7195, активни 834
• Куманово 1785, активни 182
• Дебар 287, активни 32
• Штип 1269, активни 56
• Прилеп 697, активни 126
• Тетово 1470, активни 150
• Струга 676, активни 45
• Велес 335, активни 36
• Битола 322, активни 71
• Охрид 432, активни 35
• Кавадарци 247, активни 47
• Гостивар 938, активни 83
• Гевгелија 130, активни 42 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 272, активни 167
• Крива Паланка 120, активни 34
• Радовиш 90, активни 26
• Крушево 20, активни 1
• Кочани 392, активни 172
• Пробиштип 116, активни 20
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 93, активни 7
• Пехчево 45, активни 4
• Берово 114, активни 39
• Валандово 39, активни 26
• Виница 117, активни 28
• Делчево 165, активни 82 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 26, активни 2
• Свети Николе 359, активни 46
• Кичево 332, активни 36
• Ресен 164, активни 11
• Неготино 55, активни 8 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1694 теста се преку: ИЈЗ-552, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-333, Биотек-138, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-15, ЦЈЗ Битола-74 Инфективна клиника-4, ГАК-14, Синлаб-27, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 2 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 187, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 59
• Гази Баба – 100
• Аеродром – 141
• Карпош – 111
• Центар – 127
• Кисела Вода – 95
• Ѓорче Петров – 59
• Бутел – 29
• Шуто Оризари – 18
• Студеничани – 8
• Сарај – 14
• Арачиново – 6
• Илинден – 33
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 6
• Петровец – 5
• Зелениково – 3
• Странец – 12
• Нераспределен-5

извор: Makfax