Вкусно и едноставно…

Состојки:

1 поголема главица кромид

1 кг. зелени пиперки 500 гр. домати

1 модар патлиџан

сол и бибер по вкус

1 лажиче мајцина душица

250 мл. павлака за готвење

1 чили пиперче

2 чешниња лук

Подготовка:

На загреан зејтин се пржи кромидот, додека не омекне, се додава сецканиот лук, се пржи додека не пушти мирис, се додаваат сецканите пиперки и ситно сецкано чили пиперчето.

Се заедно се пржат додека не омекнат, потоа се додава исецканиот домат и се заедно се крчкаат на средна температура околу 15-20 минути.

Пред крај се додава павлака, се вари уште 5 мнути, се додава мајчината душица, и варете минута-две, потоа послужете го ручекот.