Нема ништо страшно во летањето на небото, но слетувањето и полетувањето е она што го прави срцето да забрза. Особено ако полетате или слетате на некоја од овие 10 места.

1. Аеродром Каи Так, Хонг Конг, Кина

Каи Так, мајката на сите застрашувачки аеродроми, е затворен на задоволство на сите патници во авионите и жителите околу аеродромот. Многумина беа предупредени за самиот урбан карактер на овој аеродром, но сепак не беа подготвени за глетка на станбени блокови и сушење алишта практично паралелно со пистата број 13.

Маневарот на таква висина бараше усогласување со пистата, што е толку спектакуларно што некои патници тврдат дека виделе како телевизорот трепери низ прозорците на становите долж патеката, според „National Geographic“.

2. Аеродром Курчевел, Куршевел, Франција

Пистата на аеродромот Куршевел е исклучително кратка и има само 525 метри, а ниту еден од тие 525 метри не е рамен. Од полетувањето, косата на главата се крева (и побелува) бидејќи поголемиот дел од авионите одат преку „браздите“ пред конечно да се издигнат во воздухот. Слетувањето е уште поризично.

3. Аеродром Мадеира, Мадеира, Португалија

Двете главни писти на аеродромот во Мадеира беа долги само 1.600 метри кога аеродромот започна со работа во 1964 година. По страшната несреќа во 1977 година, кога Боинг 727 прелета преку камен мост и заврши на плажа, една писта беше продолжена за 200 метри. Во 2003 година, пистата беше дополнително проширена преку плажата и поставена на 180 столба, секој висок 70 метри.

Со продолжена писта или не, основниот пристап до аеродромот сè уште останува многу комплициран дури и за искусните пилоти. Наспроти нивните инстинкти, пилотите мора прво да го насочат леталото директно кон планинскиот врв, а потоа брзо да се наведнат надесно за да избегнат судир со планината – што ги носи кон пистата.

4. Аеродром Хуанчо Е. Ираскин, Саба, Холандски Антили

Хуначо Е. Ираскин е единствениот аеродром на карипскиот остров Саба, некогаш најмалиот остров во Холандските Антили. На копното доминира вулканот Монт Синери од 877 метри, што ја прави највисоката точка во Холандија. Пеколно место за аеродромот, но тие го изградија.

Само писта долга 396 метри го прави овој аеродром невозможен за слетување на авиони. Ако сте пилот, треба да кружите околу островот неколку пати пред да слетате и имајте на ум дека нема гориво за авиони на островот.

Пистата Хуанчоа се граничи со морски карпи од три страни, и планинска падина од четвртата. Иако многу авијатичари го сметаат за најопасен аеродром во светот, Хуанчо сè уште не доживеал несреќи.

5. Аеродром во Гибралтар, Гибралтар, Велика Британија

Аеродромот во Гибралтар има многу кратка писта од 1.828 метри. Ако мислевте дека Гибралтар е само карпа и ништо повеќе, главно имате право – пистата е сместена помеѓу Средоземното море и Карпата на Гибралтар.

Дополнителен страв за патниците е фактот дека времето околу Гибралтар е генерално лошо, поради што авиони што доаѓаат честопати се пренасочуваат кон Малага во Шпанија или Тангер во Мароко.

Една од чудните работи во врска со овој аеродром е тоа што главниот автопат ја сече главната писта. Кога авионите треба да полетаат или слетуваат, се активираат ѕвона, свирчиња и рампи за да се запре сообраќајот, што најмногу се гледа на премините на ниво.

6. Аеродром Тензинг-Хилари, Лукла, Непал

Аеродромот Тензинг-Хилари во Лукла беше именуван по двајца планинари кои се искачија на врвот на Монт Еверест. Тоа треба да биде предупредување. Аеродромот работи на надморска височина од 2.438 метри и буквално нема никакви карактеристики на модерна контрола на летот – дури ни светла и воопшто многу малку електрична енергија.

Се наоѓа на единственото полурамно земјиште во регионот – пистата се наоѓа на падина под агол од 12 степени – аеродромот дозволува само дневно слетување на авиокомпаниите „Yeti Airlines“, чии пилоти се очекува да бидат запознаени со условите Дури и авиокомпанијата понекогаш има проблеми со слетувањето на аеродромот, особено кога ниските облаци ја намалуваат видливоста на нула.

7. Аеродром Тонконтин, Тегусигалпа, Хондурас

Пистата 13Л на аеродромот JFK е долга 4.442 метри, а онаа на Тонконтин во Тегусигалпа, главниот град на централноамериканската држава Хондурас, е долга 1.862 метри. Кратката писта го прави невозможно слетувањето на кои било авиони поголеми од Боинг 757, а помалите, главно, малку веројатно.

Тонконтин има голем број недостатоци. Сместено е во котлина на надморска височина од 1.004 метри, опкружена со планини.

8. Меѓународен аеродром Џон Ф. Кенеди (Писта 13L), Њујорк, САД

Најпрометниот меѓународен аеродром во САД е на листата на најопасни во светот? Верувале или не, пистата 13L е фокусот на овој текст. Приодот на пистата не остава малку простор за грешка, бидејќи Јамајскиот Залив може да се види од десно, а околните мочуришта не обезбедуваат безбедно прибежиште. Исто така, пилотите имаат само 8 километри видливост благодарение на циркуларната шема на пристап за да избегнат слетување или полетување на авиони од Ла Гвардија или Њуарк.

Во моментов, пистата 13R-13L претрпува серија ажурирања за поставување на авиони од групата VI, кои вклучуваат Ербас А380 и Боинг 747-8. Едно од овие подобрувања вклучува проширување на пистата од 45,7 метри на 60,9 метри. Постапките за пристап ќе останат исти, што може да претставува уште поголем предизвик за пилотите и екипажот на поголемите авиони.

9. Меѓународен аеродром Принцеза Јулијана, Сент Мартин, Холандија

Првично конструиран како воен аеродром за време на Втората светска војна, меѓународниот аеродром Принцеза Јулијана денес служи како главен центар за помалите островски дестинации на Карибите. Полетувањето од аеродромот мора да биде придружено со брзи рефлекси, бидејќи остро вртење мора да се изврши веднаш по полетањето на леталото, за да не се урне во планините.

10. Аеродром на островот Тиоман, остров Тиоман, Малезија

Веројатно не сте чуле за островот Тиоман (на локалното население познат како Гунунг Даик Беркабанг Тига), но сигурно го имате видено на телевизија и во кино салите: „Бали Хаи“ во филмот Јужен Пацифик од 1956 година е всушност островот Тиоман. Овој прекрасен тропски остров се наоѓа недалеку од источниот брег на полуостровот Малезија, источно од Куала Лумпур и приближно северо-источно од Сингапур.

„Berjaya Air“ управува со двомоторни и четири мотори турбо-мотори, способни (едвај) да се справат со пистата на аеродромот Тиоман, долга 992 метри. Пилотите мора прво да го постават својот авион директно кон планините, а потоа да извршат пресврт од 90 степени за да се редат на пистата. Одложеното слетување не се препорачува бидејќи надминувањето на пистата значи возење пo гола карпа.

Полетувањето е релативно тивко на аеродромот во Тиоман, а слетувањето е она што ги плаши патниците, како и екипажот.