Фудбалерите на Бразил по доаѓањето во татковината после дебаклот на Мундијалот во Русија беа дочекани бурно.Нема сомнение дека големите фаворити за освојување на трофејот,ја растажија нацијата со испаѓањето во четвртфиналето од Белгија, но вака бурен “дочек” малку кој очекуваше.Навивачите покрај патот го пречекаа автобусот кој ги превезуваше првотимците на јужноамериканската репрезентацијата и го каменувале.