Централната кинеска провинција Хубеи, каде што смртоносниот коронавирус првпат се појави кон крајот на минатата година, ќе ги укине забраните за патување по два месеци прекин, соопштија денеска локалните власти.

На здравите жители ќе им биде дозволено да ја напуштат провинцијата од денеска на полноќ по локално време. Патните ограничувања за напуштање на Вухан ќе бидат укинати на 8 април, а луѓето ќе можат да заминат, врз основа на здравствен код.

Кинеските власти соопштија за 78 нови случаи на заразени со Ковид-19 денеска, со огромно мнозинство инфицирани од странство, при што се појавија стравувања од втор бран инфекции.

Првиот нов случај за скоро една недела беше исто така пријавен во Вухан – епицентарот каде вирусот се појави минатата година – заедно со три други локални инфекции на друго место во земјата.

Починаа уште седум лица, соопшти Националната здравствена комисија, сите во Вухан.