Погледнете зошто треба да ја негувате кожата со коцки мраз:

1. Сѐ што треба да знаете за ладните терапии

Лицето секогаш треба да ви биде чисто пред терапијата.

Носете ракавици кога ќе држите коцки мраз за да ви ги заштитат рацете.

Не го ставајте мразот директно на кожата, обложите го со мека крпа.

Директно мраз можете да ставите на кожата, само за намалување акни и отоци околу очите.

За да избегнете изгореници на кожата, никогаш не го оставајте мразот на телото повеќе од 1 час.

Можете да го зголемите ефектот на терапијата со коцки мраз од краставица, зелен чај или лук.

2. Измазнете ја кожата

Секоја вечер пред да си легнете, измијте го лицето, наполнете пластична кеса со мраз и нежно масирајте го лицето и вратот околу 3 минути. За неколку дена, резултатите ќе бидат воочливи .

3. Осолободете се од акни

Терапијата со мраз е еден од најдобрите начини за решавање на проблемот со акните. Измијте го лицето, завиткајте коцка мраз со чиста мека крпа и нежно притискајте ја акната 3-5 минути. Резултатите може да ве изненадат.

4. Намалете ги брчките

Мразот ја подобрува циркулацијата на крвта и го спречува предвременото стареење и појавата на брчки. Масирате лицето секој ден по 1 минута, пред да нанесете шминка.

5. Борба против отворени пори

Ставајте коцка мраз директно на вашето лице околу 2-3 минути. Ќе забележите дека проширените и отворени пори, ќе почнат да се намалуваат за неколку дена.

6. Ослободете се од отокот околу очите

Плачевте цела ноќ и се разбудивте со подуени очи? Мразот е решението за овој проблем. Завиткајте 2 коцки мраз во 2 парчиња ткаенина или крпи, ставете ги на затворени очи и нежно со кружни движења, масирајте ги подуените места.