x

НБА лигата се проширува, Сиетл се враќа на мапата

nba-logo-novo

НБА лигата како една од најважните спортски организации на светот секако дека секојдневно размислува и крои планови како да стане пододба, поорганизирана, но пред се нормално попрофитабилна.

Комесарот на лигата Адам Силвер, во една своја изјава деновите потенцираше дека финанискиот однодно натпреварувачкиот дел од ова прашање е најважниот секако, а во таа насока нормално оди дека лигата заработи 10% помалку од планираното пред да настане пандемијата.

Во моментов има 30 тимови, а прв кој би можел да се појави како новитет, всушност и не е новитет, туку е можен евентуален кам-бек. Се работи за градот Сиетл, кој има намера повторно да оформи франшиза. Исто така на ред за чекање се и градови како Лас Вегас, Канзас, а се споменува и државата Кентаки како можна дестинација за нов тим.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата