x

На COACHWORLDRANKING листата: Жалосно, ниту еден македонски тренер меѓу најдобрите 500 во светот

Жалосно, но вистинито. На  COACHWORLDRANKING листата, Македонија нема свој  претставник меѓу 500 најдобри тренери во светот. Тука во конкуренција не се селекторите, туку само тренерите кои водат клубови.

Најдобар на оваа листа, од нашите е Чеде Јаневски кој сега се наоѓа на 526-то место во светот, сепак треба да се каже дека тој во изминатите неколку месеци ја загуби добрата позиција која го „држеше“ до 300-то место.

Од македонските тренери на оваа листа, на кој се споменуваат првите 1.000 во светот, е и Славчо Војнески, екс стратегот на Серед. Тој е пак на 886-тото место. Но него ќе го снема на наредните рангирања со оглед на тоа дека сега  е без клуб.

Инаку веќе неколку месеци на оваа листа го нема Ќатип Османи кој долго време важеше за наш најдобар стратег и најдобро пласиран на оваа листа.

На прво место на оваа листа е Јирген Клуп, втор е Гаљардо, па Валверде, Сари, Гвардиола…

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата