Во попладневните часови на 15 јули на скопскиот аеродром, при влез во државава, по извршена проверка на 19-годишник од скопското село Бојане, било констатирано дека тој се наоѓал на листата со мерка „апси“ од Одделението за потраги.

Тинејџерот бил приведен и предаден на полициски службеници од полициското одделение Петровец за понатамошна постапка.

извор: Makfax