Ситуацијата со пандемијата на коронавирус ги одложи Олимписките игри во Токио за следната година.

Сепак, сè уште има голем прашалник за тоа што ќе се случи следното лето, бидејќи безбедноста сè уште не е на највисоко ниво.

Едно од сценаријата е натпревар без присуство на публиката.

Тоа е веројатно најлошото сценарио, полошо и од самото откажување, бидејќи такво нешто досега не се случило.

Дека постои таква можност најави и претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, иако тој сака да го избегне тоа.

„Безбедноста е главната грижа на организаторите во Токио“, откри Бах, пренесува АФП.

Во многу други спортови, настапите пред празните стадиони се вообичаена практика поради коронавирусот.

„Олимписките игри зад затворени врати се очигледно нешто што не го сакаме. Ние работиме на решение кое, од една страна, го зачувува здравјето на сите, а од друга страна го одржува олимпискиот дух”, заклучи Бах.

Сè во време кога во Токио има црвено предупредување поради ново зголемување на бројот на заразени лица во главниот град на Јапонија.

Олимписките игри во Токио се закажани од 24 јули до 9 август 2021 година.

извор: Makfax